Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Euroleague Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-86: Ηττήθηκε παρά την τεράστια προσπάθεια για ανατροπή
Euroleague Top

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-86: Ηττήθηκε παρά την τεράστια προσπάθεια για ανατροπή

Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό στη διαβολοβδομάδα, με το τριφύλλι να ξεκινά άσχημα, να προσπαθεί να επιστρέψει από το -15, να το κατορθώνει, αλλά να προδίδεται τελικά από την αστοχία στις βολές και το καλάθι του Νίμπο, με το οποίο πήγε στην παράταση το παιχνίδι, εκεί όπου οι Ισραηλινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Το παιχνίδι:

Σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να είναι τρομερά άστοχη, η Μακάμπι κυριάρχησε, με αποτέλεσμα να προηγείται στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Οι πράσινοι πήραν το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα με 3-0, μετά από τρεις βολές του Γκραντ. Πέντε σερί πόντοι του Κόλσον έβαλαν μπροστά τους Ισραηλινούς με 3-5, με τον Αμερικάνο να είναι μόνιμη πληγή για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι στη συνέχεια προηγήθηκαν και πάλι με 9-7, μετά από τρίποντο του Σλούκα. Όμως, και πάλι ο Κόλσον έδωσε λύσεις και έκανε το 9-12 για την ομάδα του. Η είσοδος του Λεσόρ στο παιχνίδι έδωσε κάποιες επιθετικές επιλογές στο τριφύλλι, ο Γάλλος έφθειρε τους αντιπάλους του με τα φάουλ που κέρδισε, οι οποίες πάντως δεν ήταν αρκετές, καθώς η Μακάμπι προηγήθηκε με 12-20, με το πρώτο σουτ τριών πόντων του Μπλατ. Παρόλα αυτά, ο Βιλντόσα με μια ωραία ατομική του ενέργεια ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου στο 15-20.

Το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους ήταν ακόμα χειρότερο για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια με την είσοδό του στο παρκέ (5 πόντοι και 3 μπλοκ σε 4′), όμως οι πράσινοι έκαναν τραγικές επιλογές στην επίθεση, εξ ου και οι μόλις πέντε πόντοι στα πρώτα έξι λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μακάμπι βρήκε την ευκαιρία για επιθετικό ξέσπασμα στη συνέχεια, προηγήθηκε με 20-31 με σουτ δύο πόντων του εξαιρετικού Λορέντζο Μπράουν, με τον Αμερικάνο να μοιράζει οκτώ ασίστ ήδη από το πρώτο μέρος, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Όντετ Κάτας με πρωταγωνιστές και κύριους εκφραστές των επιθέσεών της τους Κόλσον και Μπλατ, με 15 πόντους και 10 αντίστοιχα από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάει με τεράστια διαφορά στα αποδυτήρια με 24-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα. Ο Γκριγκόνις έβαλε τρίποντο, ο Μήτογλου ήταν καθοριστικός, αλλά οι πράσινοι ήταν ακόμα μακριά από τη νίκη. Όμως, η σπίθα που έμελλε να ανάψει τη φλόγα ήταν η αποβολή του Αταμάν, καθώς ο προπονητής του Παναθηναϊκού αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, για αντιαθλητικό φάουλ που δε δόθηκε υπέρ του Μήτογλου. Η ομάδα του τριφυλλιού συσπειρώθηκε, μείωσε στους έξι πόντους (41-47) τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο Γκριγκόνις μείωσε στους πέντε με τρίποντο (47-52), αλλά ο Μπράουν με τρίποντο έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 49-57 για την Μακάμπι, που αρνούταν να αφήσει τους γηπεδούχους να την πλησίασουν.

Το τέταρτο δεκάλεπτο επρόκειτο να ήταν καθοριστικό. Πράγματι, έτσι έγινε. Οι πράσινοι με καταλυτικούς Βιλντόσα και Αντετοκούνμπο μείωσαν στο 59-62, με τον Αργεντίνο να ξυπνάει και να βάζει δύο τρίποντα και τον Έλληνα σέντερ να προσθέτει τέσσερις πόντους. Ο Βιλντόσα ήταν συγκινητικός, ο Μήτογλου βοήθησε πολύ, με τον δεύτερο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 67-66, πρώτη φορά μετά το 9-7. Ο Λατινοαμερικάνος πλέι μέικερ της ελληνικής ομάδας έβαλε ακόμα ένα σουτ τριών πόντων κάνοντας το 70-68 για να έρθει ο Κόλσον να ισοφαρίσει στο 70-70. Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία τους να πάρουν τη νίκη, Λεσόρ και Μήτογλου όμως, έβαλαν 1/2 βολές έκαστος, κάνοντας το 72-70, ο Σόρκιν κέρδισε το φάουλ από τον Λεσόρ, έχασε και τις δύο βολές, αλλά ο Νίμπο με follow έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Βιλντόσα αστόχησε στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα στην παράταση, προηγήθηκε με 73-78 και με 75-80, ο Γκριγκόνις μείωσε σε 79-80 και αναπόφευκτα το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών. Ο Μπλατ ευστόχησε στις δύο δικές του (79-82), αλλά ο Σλούκας με 2/3 (81-82) έφτασε τις συνολικά τρεις άστοχες χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει για τον Παναθηναϊκό, ο Μπράουν έβαλε 2/2 (81-84), ο Βιλντόσα έκανε το λάθος και ο Κλίβελαντ έκανε το 81-86, σκορ με το οποίο έληξε ο αγώνας.

MVP για την Μακάμπι ο Κόλσον με 21 πόντους, πολύ καλός ο Ντι Μπαρτολομέο με 15, καθοριστικός ο Νίμπο με 12. Double double για τον Μπράουν με 12 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Για τους πράσινους οι 15 του Βιλντόσα, οι 13 του Γκριγκόνις και οι 12 του Λεσόρ δεν αρκούσαν για τη σπουδαία αυτή νίκη.