27/07/2024
Kύπελλο Ελλάδας Ανδρών Top ΕΛΛΑΔΑ

Παναθηναϊκός AKTOR – Άρης 76-65: Ανώτερος ο Παναθηναϊκός, πρόκριση στον τελικό για το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός έπαθε και… έμαθε από τον Άρη. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, 12 μέρες μετά την εντός έδρας ήττα από τους κιτρινόμαυρους, εμφανίστηκε σοβαρή και πήρε τη νίκη με 76-65 και ταυτόχρονα την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό. Οι δύο ομάδες άργησαν να βάλουν μπροστά τις μηχανές, με αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του αγώνα να δείχνουν νωθρές. Στο διάστημά του υπήρξαν έξι αλλαγές στο προβάδισμα, ενώ δεν μπόρεσαν ούτε ο Παναθηναϊκός, ούτε και ο Άρης, να χτίσουν διαφορές. Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 19-16 υπέρ του τριφυλλιού.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, οι πράσινοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση. Παρά την αποβολή του Λεσόρ στο 15ο λεπτό με δεύτερη τεχνική ποινή, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους, προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους, 44-28, για να πάνε τελικά με διαφορά 11 πόντων, 44-33, στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης, παίζοντας ακόμα πιο σκληρή άμυνα σε σχέση με το πρώτο, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Ωστόσο, σε ένα συνεχώς επαναλαμβανόμενο μοτίβο, ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις στα προβλήματα που προσπαθούσε να του βάλει η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και κυρίως με τον Ναν, αλλά και τον Μήτογλου όπου χρειάστηκε, κρατούσε το προβάδισμα στους εννιά με δεκατέσσερις πόντους.

Αυτό συνεχίστηκε έως και το φινάλε του ματς. Εν τέλει λοιπόν, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 76-65 και θα διεκδικήσει το Κύπελλο κόντρα στον Ολυμπιακό στον τελικό της Κυριακής, 18/2 στις 19:00.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  BOOM: Μετά το Total Show, έρχεται και η Total Euroleague (vid)

Για το τριφύλλι, MVP ήταν ο Ναν που σκόραρε 20 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Σημαντική η συνεισφορά των Γκραντ και Μήτογλου, που έβαλαν αμφότεροι από 10 πόντους. Από πλευράς Άρη, ο Τολιόπουλος είχε 21 πόντους, τους 17 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Χάρελ σταμάτησε στους 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65