27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 87-84: Τρίτη θέση για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Φενέρμπαχτσε στον μικρό τελικό με 87-84 και πήρε την τρίτη θέση στην Ευρωλίγκα. Εξωπραγματική εμφάνιση των ερυθρόλευκων πίσω από τη γραμμή των 6.75 με 15/23 τρίποντα.

Το ματς

Ιδιαίτερα νωθρό ήταν το ξεκίνημα και των δύο ομάδων στην αναμέτρηση. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε τέσσερα λεπτά είχαν σημειωθεί συνολικά μόλις επτά πόντοι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5-2. Έπειτα, ο ρυθμός κατά τι ανέβηκε και, παρά τους 9 πόντους του Πιέρ από πλευράς Φενέρ στην πρώτη περίοδο, ήταν οι ερυθρόλευκοι που επέβαλαν το παιχνίδι τους και έκλεισαν προηγούμενοι το δεκάλεπτο με 24-16.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, η ελληνική ομάδα κυριάρχησε ξανά. Με τον Μιλουτίνοφ να ξεχωρίζει και στις δύο ρακέτες και τους Λαρεντζάκη και Γκος να βοηθούν σημαντικά στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ανέβασε το προβάδισμά του και πήγε με το υπέρ του 48-37 στα αποδυτήρια, έχοντας μάλιστα 7/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στη Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκε εύστοχα σουτ από μακριά, κυρίως από τους Σανλί και Ουίλμπεκιν και κατάφερε μάλιστα να πάρει και τα ηνία στο σκορ με 61-62. Ωστόσο, ένα 5-0 σερί του Ολυμπιακού στο κλείσιμο της περιόδου έφερε και πάλι μπροστά τους ερυθρόλευκους με 66-62.

Στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και σε διάστημα μόλις ενός λεπτού, ο Πίτερς ευστόχησε σε δύο τρίποντα για τον Ολυμπιακό, έκανε το 72-62 και ανάγκασε έτσι τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει timeout. Ύστερα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συντηρούσαν διψήφιες διαφορές, ενώ πήραν προβάδισμα ακόμα και 12 πόντων, 85-73. Οι Τούρκοι όμως, έκαναν σπουδαίο comeback και μείωσαν ακόμα και σε απόσταση τριών πόντων, 87-84, έπειτα από μεγάλα τρίποντα του Ουίλμπεκιν. Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τελευταίο εύστοχο τρίποντο του Σανλί ήταν εκπρόθεσμο. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 87-84 και τερμάτισε στην τρίτη θέση της Ευρωλίγκα.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»

Για τους νικητές, ο Πίτερς σκόραρε 20 πόντους (5/7 τρίποντα), 12 πόντους έβαλε ο Ουίλιαμς Γκος, ενώ από 10 πόντους πρόσθεσαν οι Λαρεντζάκης και Μιλουτίνοφ. Για τη Φενέρ, ο Πιέρ έβαλε 19 πόντους, ενώ στους 16 πόντους σταμάτησε ο Σκότι Ουίλμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 48-37, 66-62, 87-84