27/07/2024
Euroleague Top

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83: Σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και την εξαιρετική βραδιά των Πίτερς, Φαλ, Κάνααν, καθώς και τον μαγικό Παπανικολάου στο δεύτερο μισό και παρά το καλό πρώτο μέρος του Αστέρα, πήρε τη δεύτερη νίκη του στη διαβολοβδομάδα, φτάνοντας το 5-4. Ξέσπασαν οι φιλοξενούμενοι στο τέλος, μείωσαν μέχρι και στους τρεις, αλλά δεν ήταν ψύχραιμοι για να ολοκληρώσουν το comeback.

Το ματς

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος το επιθετικό ταλέντο του Νέντοβιτς, προηγήθηκε με 2-7. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και με ένα 6-0 σερί πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς. Στη συνέχεια, το δεύτερο τρίποντο του Νέντοβιτς έφερε ξανά μπροστά τον Αστέρα με 8-10, ενώ λίγο αργότερα πάλι ο Σέρβος ευστόχησε πίσω από τα 6.75μ και έκανε το 10-13. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ισορρόπησε εκ νέου και με τον Κάνααν να βάζει δεύτερο σουτ τριών πόντων και να γίνεται παράγοντας της αναμέτρησης, πήρε και δεύτερο προβάδισμα με 20-18. Όμως, πέντε συνεχόμενοι αναπάντητοι πόντοι για τον Αστέρα, τρεις από τον Τεόντοσιτς και δύο από τον Μίτροβιτς, είχαν σαν αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου να προηγούνται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-23.

Αν και όλοι περίμεναν ότι στο σημερινό παιχνίδι θα κυριαρχούσαν οι άμυνες και των δύο ομάδων, εντούτοις ο Ολυμπιακός έδωσε πολλά εύκολα σουτ στον Αστέρα (7/12 τρίποντα σε 13′) και του έδωσε την ευκαιρία να παραμένει επικεφαλής στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε ακόμα ένα μακρινό σουτ και στη συνέχεια ο Μίτροβιτς έκανε το 28-35, με αυτό το +7 να συνιστά τη μεγαλύτερη διαφορά των φιλοξενούμενων ως το σημείο εκείνο του παιχνιδιού. Μετά από δύο λεπτά επιθετικής αφλογιστίας και με την απουσία του Γκος να γίνεται αισθητή κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός βρήκε απάντηση με τρίποντο του Πίτερς, που ήταν η πιο σταθερή απειλή για την άμυνα του Αστέρα. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έψαχναν να βρουν ακόμα έναν πόλο στην επίθεσή του και τον βρήκαν στο πρόσωπο του Λαρεντζάκη, με τον Έλληνα γκαρντ να βγάζει ορισμένα δείγματα της ποιότητάς του και με τέσσερις σερί πόντους, να μειώνει στο καλάθι για την ομάδα του (37-39). Ο κόουτς Μπαρτζώκας με μία κίνηση ματ, με τις συνεχόμενες αλλαγές σε κάθε σκριν στην άμυνα, περιόρισε επιθετικά τον Αστέρα και από το -8 (31-39), έκανε ένα 10-0 επιμέρους σκορ και προηγήθηκε με 41-39. Ο Νέντοβιτς λίγο μετά σκόραρε και πάλι και έκανε το 43-44 με καλάθι και φάουλ, ενώ ο Μπραζντέικις με δικό του καλάθι από τα 6 μέτρα, διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους στο 45-44. Παθητικό αρκετά υψηλό για την ελληνική ομάδα, αν αναλογιστεί κανείς ότι δέχεται μέχρι στιγμής μόλις κάτι παραπάνω από 73 πόντους τον αγώνα στην Euroleague.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Γιαννακόπουλος: «Έχει χαθεί προ πολλού το όριο, βέβαιος ότι πολιτική ηγεσία και θεσμοί θα παρέμβουν εμφατικά»

Αυτό που έπρεπε να διορθώσει ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η αντιμετώπιση των Νέντοβιτς και Τεόντοσιτς, πράγμα που θα του έκανε πιο εύκολο το έργο στην προσπάθειά του για τη νίκη.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα 5-0, με πρωταγωνιστές τους Φαλ και Πίτερς προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 πόντους στο ματς (50-44). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δυσκολευόταν υπερβολικά να βρει το δρόμο προς το καλάθι, πράγμα που αποδεικνύεται απ’ το γεγονός ότι της χρειάστηκαν σχεδόν οκτώ λεπτά για καλάθι απέναντι σε οργανωμένη άμυνα στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός από την μεριά του εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική του αμυντική συμπεριφορά και βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, με τον Κάνααν να πετάει φωτιές και με το τέταρτο τρίποντό του να κάνει το 61-50 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Αστέρας σκόραρε μόλις εννέα πόντους στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους, το οποίο έκλεισε στο 64-53.

Τα δύο τρίποντα του Αστέρα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, 66-59, με τα εναπομείναντα οκτώ λεπτά να επρόκειτο να είναι τεστ χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό. Ο Λούντζης απάντησε με δικό του μακρινό σουτ και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους δέκα. Οι φιλοξενούμενοι το προσπαθούσαν, αλλά ό, τι και αν έκαναν, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τις απαντήσεις. Ο Πίτερς με δύο τρίποντα, ένα έμμεσο και ένα άμεσο, έκανε το 78-63, δίνοντας πολύ μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη. Ο Αστέρας όμως δε το έβαλε κάτω. Οι σκληροτράχηλοι Σέρβοι απάντησαν με 2-12 επιμέρους και με σουτ του Ντος Σάντος μείωσαν στους πέντε, 80-75, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν κακές επιλογές, δεν ήταν ψύχραιμοι και ο Πίτερς ευστόχησε σε ζευγάρι βολών, κάνοντας το 82-75 και παράλληλα, με 45″ για το τέλος, το έργο του Αστέρα πολύ δύσκολο. Μετά το timeout, ο Τεόντοσιτς βρήκε τρίποντο αλλά ο Νέντοβιτς πάτησε γραμμή στην επαναφορά και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγει και πάλι με πέντε πόντους χάρη στην βολή του Πίτερς. Από τη γραμμή των βολών, ο Ουόκαπ έβαλε 3/6, ο Νέντοβιτς σκόραρε πέντε πόντους, μειώνοντας στους τρεις, αλλά ο Παπανικολάου σφράγισε τη νίκη με δύο εύστοχες βολές.