27/07/2024
NBA Top VIDEO

ΝΒΑ: Στα ίσια οι σειρές σε Βοστόνη και Οκλαχόμα

Στην πρώτη τους ήττα στα φετινά playoffs ΝΒΑ υποχρέωσαν τους Θάντερ οι Μάβερικς. Η ομάδα του Ντάλας επικράτησε 119-110 στην Οκλαχόμα και έκανε το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης έχοντας πλέον τα δύο επόμενα ματς στην έδρα της.

Παρότι έπαιξε με ενοχλήσεις στο γόνατο, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν καταπληκτικός για τους «Μαβς» έχοντας 29 πόντους (5/8 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος σε 41 λεπτά, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Πι Τζέι Γουάσινγκτον με 29 πόντους (7/11 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ. Έτσι δεν στοίχισε η «φτωχή» συγκομιδή του Κάιρι Ίρβινγκ, που είχε 9 πόντους με μόλις 2/8 σουτ αλλά και 11 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο 2-0 παρά τη νέα σπουδαία εμφάνιση του Σάι Γκίλτζους-Αλεξάντερ που είχε 33 πόντους (13/24 σουτ), 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Πέραν του Τζέιλεν Γουίλιαμς που είχε 20 πόντους ο Καναδός δεν είχε συμπαραστάτες στην επίθεση.

Το Game 3 θα διεξαχθεί πλέον το βράδυ του Σαββάτου (22:30 ώρα Ελλάδας) στο Ντάλας.

Δωδεκάλεπτα: 32-36, 62-68, 89-99, 110-119

Με ηγετική εμφάνιση του Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος ένα σούπερ ημίχρονο με 16 πόντους με 4/5 τρίποντα στην 3η περίοδο, οι Καβαλίερς επικράτησαν 118-94 των Σέλτικς στο «TD Garden» και ισοφάρισαν σε 1-1 τη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας του NBA.

Δύο βράδια μετά την ήττα με 25 πόντους (120-95) το Κλίβελαντ έβγαλε τεράστια αντίδραση και έδειξε ικανό να κάνει τη ζημιά στους «πράσινους», με μία εκπληκτική τριάδα.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  ESPN: Κορυφαίος παίκτης του 21ου αιώνα ο Λεμπρόν-Στην 11η θέση ο Αντετοκούνμπο

Συγκεκριμένα, ο Μίτσελ τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, ο Έβαν Μόμπλεϊ έκανε double-double (με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ) που ήταν το τρίτο του σερί και ο Κάρις ΛέΒερτ, προερχόμενος από τον πάγκο, σκόραρε 21 πόντους.