27/07/2024
Basket League Top

Mε σούπερ Ναν παρέμεινε μόνος στην κορυφή ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR

Mόνος στην κορυφή της Stoiximan Basket League παρέμεινε ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR καθώς επικράτησε με 89-69 της ΑΕΚ Betsson για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες στη Stoiximan Basket League με τον Κέντρικ Ναν να τελειώνει το ματς με 19 πόντους και 8 ασίστ. Από την πλευρά της Ένωσης που αγωνίστηκε με ελλείψεις ο ΜακΡέι είχε 15 πόντους.

Mε επιθετική αιχμή τον ΜακΡέι η ΑΕΚ Betsson μπήκε σε θέση οδηγού αλλά αυτή η εικόνα δεν κράτησε για πολύ.  Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR βελτίωσε την άμυνα του και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (4/5 τριπ.) προηγήθηκε με 28-13 38’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης έπειτα από τρίποντο του Ναν ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-16 υπέρ των «πράσινων». Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βελτίωσαν την απόδοση τους στις δύο πλευρές του παρκέ, τη στιγμή που ο Εργκίν Αταμάν μοίραζε το χρόνο συμμετοχής μετά και τον τραυματισμό του Λεσόρ. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR διατήρησε το προβάδισμα με 48-35 μέχρι το ημίχρονο.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ιδιαίτερη ένταση στην άμυνα τους στην έναρξη της τρίτης περιόδου με συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 13-6 μειώνοντας στους έξι (54-48) με καλάθι του Μόργκαν στο 23’. Κάπου εκεί ο Αταμάν επιστράτευσε ξανά τον Λεσόρ και την πρώτη του πεντάδα με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR ν’ απαντήσει με επιμέρους σκορ 11-2 και να προηγηθεί με 15 πόντους διαφορά (65-50).

Λίγο αργότερα η απόσταση έφτασε και τους 22 (85-63) με τρίποντο του Ερνανγκόμεθ. Ο Κέντρικ Ναν ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων και ουσιαστικά η υπόθεση νίκη είχε ολοκληρωθεί για τους «πράσινους», με τις δύο ομάδες να σκέφτονται τον προημιτελικό του Κυπέλλου που ακολουθεί σε λίγες ημέρες.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  BOOM: Μετά το Total Show, έρχεται και η Total Euroleague (vid)

Tα δεκάλεπτα: 16-28, 35-48. 53-68, 69-89.