27/07/2024
ABA Liga

Με ισοπεδωτική εμφάνιση στους τελικούς ο Ερυθρός Αστέρας

Ένας ισοπεδωτικός Ερυθρός Αστέρας διέλυσε 97-56 την Μπουντούτσνοστ και με 2-0 προκρίθηκε στους τελικούς της Αδριατικής λίγκας!

Έστησε… πάρτι στο Μαυροβούνιο ο Ερυθρός Αστέρας!

Με «όπλο» την άμυνά τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 97-56 την Μπουντούτσνοστ και κάνοντας το 2-0, έκλεισαν θέση στους τελικούς της Αδριατικής λίγκας για 8η σερί χρονιά.

Μόνο στην πρώτη περίοδο ήταν ντέρμπι το ματς, με τους γηπεδούχους να την κλείνουν μπροστά με σκορ 26-25 και την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να δέχεται μόλις 30 πόντους στα επόμενα 30 λεπτά!

Πέντε παίκτες του Ερυθρού Αστέρα τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίτροβιτς με 17π. και ακολούθησε ο Πετρούσεφ με 14π. και ο Νέντοβιτς με 13π.

Από την Μπουντούτσνοστ, ξεχώρισε ο Ντρόμπνιακ με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 34-48, 45-77, 56-97