27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Βίρτους Μπολόνια 95-78: Παραμένουν σε τροχιά τετράδας οι Ισραηλινοί

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Μακάμπι κέρδισε την Βίρτους και ανέβηκε στις 12 νίκες. Στις 14 νίκες παρέμεινε η Βίρτους, με την ιταλική ομάδα να ισοβαθμεί πλέον στην δεύτερη θέση με την Μπαρτσελόνα.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 18-21. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους η Βίρτους ανέβασε τον ρυθμό της. Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν τον καυτό Μπελινέλι, που σκόραρε 10 πόντους σε τέσσερα λεπτά και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων, 26-35. Η Μακάμπι όμως, ξεπέρασε γρήγορα το σοκ και με τον Μπόλντουιν να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες, γύρισε την κατάσταση και προηγήθηκε με 43-41, ενώ λίγο μετά ο Χάκετ διαμόρφωσε το σκορ της ανάπαυλας στο 46-45.

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν καλύτερα στην επανάληψη. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ανέβασε την απόδοσή της και άφησε πίσω της τον αντίπαλό της, παίρνοντας μάλιστα και διψήφια διαφορά στο τέλος της περιόδου με 70-60. Με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, η Βίρτους μείωσε σε 70-62 με καλάθι του Ζίζιτς. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βρισκόταν πίσω με λιγότερο από δέκα πόντους στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Από εκεί και ύστερα, η Μακάμπι δεν άφησε περιθώρια στην Βίρτους και την υποχρέωσε στην μόλις έκτη της ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Ουέιντ Μπόλντουιν με 22 πόντους και 8 ασίστ. Καλό παιχνίδι από τον ΝτιΜπαρτολομέο που σκόραρε 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, οι 24 πόντοι του Μπελινέλι δεν αρκούσαν για την ιταλική ομάδα.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-45, 70-60, 95-78