27/07/2024
Euroleague Top

Έχασε τις ευκαιρίες για το διπλό ο Ολυμπιακός στην Βαρκελώνη και ηττήθηκε

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα με 86-78 για την 20η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague, αν και είχε τις ευκαιρίες για να ολοκληρώσει την ανατροπή που επιχείρησε στην τελευταία περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκοι», που υποχώρησαν σε ρεκόρ 11-9, μείωσαν από το 75-61 με 23’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου σε 79-76 4’ και 19’’ πριν το τέλος της συνάντησης, αλλά σε εκείνο το σημείο είχαν πέντε ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν ή να πλησιάσουν στον πόντο και τις έχασαν όλες.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος αστόχησε σε τρίποντο και σε προσπάθεια για δίποντο, ο Αζάϊα Κάνααν αστόχησε και εκείνος σε σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ενώ οι Σακίλ ΜακΚίσικ και Άλεκ Πίτερς δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν για δύο πόντους.

Με δύο βολές του Ουίλι Ερνανγκόμεθ οι «Μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν με 81-76 με 1’ και 57’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Ο Κάνααν μείωσε σε 81-78, αλλά το σουτ για τρεις πόντους του Πίτερς δεν βρήκε στόχο 1’ και 5’’ πριν το τέλος και ο Νίκολα Κάλινιτς με δίποντο και ο Τόμας Σατοράνσκι με τρίποντο διαμόρφωσαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα το τελικό σκορ 86-78.

Από τον Ολυμπιακό προσπάθησε περισσότερο ο Άλεκ Πίτερς που πέτυχε 22 πόντους με 4/7 τρίποντα. Η ομάδα του Πειραιά ήταν άστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα (8/22 τρίποντα), την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 11/25. Η Μπαρτσελόνα με τη νίκη της βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-6.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Παουλί, Βέσελι 8, Μπριθουέλα 4 (1), Κάλινιτς 13 (3), Σατοράνσκι 13 (3), Ερνανγκόμεθ 16, Πάρκερ 21 (3), Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα 7 (1).

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  BOOM: Μετά το Total Show, έρχεται και η Total Euroleague (vid)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Γουίλιαμς-Γκος 12, Κάναν 8, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8, Παπανικολάου, Μπραζντέικις 6 (1), Πίτερς 22 (4/7 τριπ.), Μιλουτίνοφ 4, Σίκμα, ΜακΚίσικ 7.