Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Euroleague Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπασκόνια 89-81: Παραμένουν σε τροχιά τετράδας οι Ισραηλινοί
Euroleague ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπασκόνια 89-81: Παραμένουν σε τροχιά τετράδας οι Ισραηλινοί

Πολύ σπουδαία νίκη για την Μακάμπι, που κατάφερε να κάμψει την αντίδραση της πολύ καλής Μπασκόνια. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 9-6, με την Μπασκόνια να πέφτει στο 8-7.

Πολύ ωραίο ήταν το αποψινό παιχνίδι στο Βελιγράδια, όπου παίζει τα εντός έδρας ματς της η Μακάμπι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαιτέρως κλειστό. Στο εναρκτήριο δεκάλεπτο συγκεκριμένα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα στο σκορ. Αυτό άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, όταν και η Μακάμπι προηγήθηκε με 45-36, εκμεταλλευόμενη την εκπληκτική κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο Τζος Νίμπο. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν γρήγορα αντίδραση και με σερί 2-13, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 47-49.

Η επανάληψη είχε δύο όψεις. Αρχικά, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου αμφίρροπο με το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα. Το 68-67 στο τέλος του έδειχνε ότι η τελευταία περίοδος επρόκειτο να είναι ντέρμπι. Αυτό ίσχυσε για έξι λεπτά. Με το σκορ στο 81-76, ο Χάουαρντ ευστόχησε σε τρεις βολές, κάνοντας το 81-79. Από κει και ύστερα ένα παρατεταμένο blackout των Ισπανών, που δεν σκόραραν για τρία λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να ανεβάσει το υπέρ της προβάδισμα ακόμα και για δέκα πόντους (89-79) και να φτάσει τελικά στη νίκη με 89-81.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Νίμπο με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Σόρκιν, που πρόσθεσε 14 πόντους. Από την άλλη, για τους Βάσκους ξεχώρισε ο Σεντεκέρσκις με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 47-49, 68-67, 89-81