Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Eurocup Γκραν Κανάρια – Άρης 93-65: Ήταν απλά… ανώτερη
Eurocup Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Γκραν Κανάρια – Άρης 93-65: Ήταν απλά… ανώτερη

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση κόντρα στην Γκραν Κανάρια και ηττήθηκε εύκολα με 93-65 στα Κανάρια νησιά. Στο 3-7 έπεσαν οι Θεσσαλονικείς, που θέλουν πάση θυσία τη νίκη με την Λιετκάμπελις την επόμενη αγωνιστική.

Ο Άρης έχασε από νωρίς την επαφή του με το σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και πήραν αρκετά γρήγορα στην αναμέτρηση διψήφιο προβάδισμα. Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της στο 49-38.

Στην επανάληψη τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Αυτοκράτορα. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε επ’ ουδενί να μειώσει, με τους Ισπανούς να αυξάνουν κι άλλο τη διαφορά στο 72-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το προβάδισμα της Γκραν Κανάρια να φτάνει ακόμα και τους 30 πόντους (91-61 και 93-63), με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να διαμορφώνεται με καλάθι του Μπλούμπεργκς.

MVP του αγώνα ήταν ο Πρκάτσιν με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από 11 πόντους είχαν οι Σάλβο και Σλότερ. Για τον Άρη, 18 σκόραρε ο Τολιόπουλος και 10 ο Ντε Σόουζα.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65