Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός μπορούν πλέον να βρεθούνε μόνο στον τελικό της Euroleague μετά την κατάληψη της 5ης θέσης από τον Ολυμπιακό , αλλά και της 2ης από τον Παναθηναϊκού.
Και αυτό επειδή ο Ολυμπιακός για να περάσει στο Final Four θα πρέπει να περάσει την Μπαρτσελόνα έχοντας μειονέκτημα έδρας. Και εκεί, θα πάρει ουσιαστικά τη θέση της και στον ημιτελικό θα πέσει πάνω στη Ρεάλ (αν περάσει επίσης), με την οποία έπαιξε πέρσι στον τελικό.
Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός αν περάσει τη Μακάμπι ή την Μπασκόνια και βρεθεί στο F4, τότε εκεί θα παίξει με τον 3ο, δηλαδή τη Μονακό ή τη Φενέρ. Με λίγα λόγια τα ζευγάρια του F4 έχουν ως εξής:1-4 και 2-3.