27/07/2024
Top ΕΘΝΙΚΕΣ Εθνική Ανδρών

Ελλάδα – Τσεχία 72-64: Ξεκίνημα με το δεξί για την Εθνική

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στοκ πάγκο της Εθνικής ομάδας μπάσκετ. Στο κατάμεστο ΣΕΦ, η Ελλάδα, αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Τσεχία, έφτασε στη νίκη με 72-64 με μαγική τριπλέτα τους Ουόκαπ, Παπανικολάου και Μήτογλου. Επόμενο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την ερχόμενη Δευτέρα στην Ολλανδία.

Το ματς

Το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού ήταν για την Τσεχία με τον Μπάλβιν, ενώ με τρίποντο του Κίζλινκ, η φιλοξενούμενοι ομάδα προηγήθηκε με 0-5. Για να δούμε το πρώτο καλάθι της Εθνικής, έπρεπε να περάσουν περίπου δυόμισι λεπτά. Ο Μήτογλου ήταν εκείνος που έσπασε το ρόδι για την Ελλάδα και διαμόρφωσε το 2-5. Η ομάδα μας απάντησε στο αρχικό 5-0 των Τσέχων και με δικό της 6-0, πήρε το πρώτο της προβάδισμα στην αναμέτρηση με 6-5. Έπειτα και με το σκορ να είναι στο 8-8, ένα νέο μικρό επιμέρους σκορ για την Ελλάδα, με δύο πόντους του Μήτογλου και δύο του Παπανικολάου, είχε ως αποτέλεσμα το 12-8 υπέρ της Ελλάδας. Έκτοτε, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ιδιαίτερα νευρικό. Η αστοχία στην επίθεση ήταν μεγάλη και το 6/21 σουτ του πρώτου δεκαλέπτου το αποδεικνύει απόλυτα αυτό. Η Τσεχία από την μεριά της, αξιοποίησε την νωθρότητα της Εθνικής και παρά και την δική της σχετική αστοχία, με 7-0 σερί, έκλεισε προηγούμενη την πρώτη περίοδο με 12-15.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μισού του πρώτου ημιχρόνου, η Τσεχία βρήκε και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων, μετά το ξεκίνημα, αφού ο Μπάλβιν έκανε το 12-17 στην πρώτη επίθεση της ομάδας του στην δεύτερη περίοδο. Αμέσως μετά, ο Σατοράνσκι σκόραρε τους πρώτους του πόντους, κάνοντας το 12-19, ενώ αργότερα ο Πέτερκα διαμόρφωσε το 14-21. Η Εθνική έπρεπε να αντιδράσει και το έκανε. Ο Ουόκαπ έδωσε ανάσα και σκορ εντός πεδιάς μετά από πολλή ώρα για την ομάδα, με τον 31χρονο γκαρντ να βάζει το καλάθι, να παίρνει και το φάουλ και να κάνει το 17-21. Με όπλο την καλή άμυνα που έφερε αιφνιδιασμό, η επιστροφή της Ελλάδας συνεχίστηκε και με τους Παπανικολάου και Μήτογλου να σκοράρουν, η επίσημη αγαπημένη, ισοφάρισε σε 21-21. Ο κόουτς Οκάμπο κάλεσε timeout για να κόψει τον ρυθμό της Εθνικής. Μετά από αυτό, οι φιλοξενούμενοι, με 4-0 σερί, πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 21-25. Ωστόσο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, για ακόμα μια φορά, δεν άφησε την Τσεχία να ξεφύγει στο σκορ. Με τον Μήτογλου να είναι ο βασικός εκφραστής των επιθέσεων της Ελλάδας, με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με ένα κάρφωμα buzzer beater στο τέλος του πρώτου μέρους, η Εθνική μας πήγε με προβάδισμα ενός πόντου στα αποδυτήρια, 32-31.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Total Show, γύρος δεύτερος: Επόμενη καλεσμένη της εκπομπής η Νάντια Βελέντζα (vid)

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ήταν και πάλι οι Τσέχοι διεθνείς που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Ειδικότερα, με τρία τρίποντα, προηγήθηκαν για τρίτη φορά μέσα στον αγώνα με επτά πόντους, 33-40. Όπως και στις προηγούμενες περιπτώσεις, η ομάδα μας είχε την απάντηση και με 8-0 σερί, πέρασε εκείνη μπροστά στο σκορ με 41-40. Στο επόμενο διάστημα, η Ελλάδα είχε το καλύτερο διάστημά της έως τότε στον αγώνα. Ειδικότερα, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό όταν παρουσιάστηκε η ευκαιρία και με τους Ουόκαπ, Μήτογλου, Παπανικολάου και Μωραΐτη να είναι καταπληκτικοί, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε διαφορά πέντε πόντων δύο φορές, 51-46 και 53-48. Ο Σατοράνσκι, στο σημείο εκείνο, είχε την απάντηση για την Τσεχία και έπειτα από κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το 53-50, σκορ το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με οκτώ πόντους. Με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει σκορ, καθώς σκόραρε πέντε συνεχόμενους πόντους, η Ελλάδα πήρε προβάδισμα με 58-50. Στη συνέχεια και με τον Ουόκαπ να επιστέφει στο παρκέ, η ομάδα μας, με τρίποντο του γκαρντ του Ολυμπιακού, ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους εννέα πόντους, 61-52. Η Τσεχία, όπως ήταν λογικό, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει. Με 4-0 από τους Σατοράνσκι και Μπάλβιν, οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν κατά τι την διαφορά, στο 61-56. Η Εθνική είχε τη λύση πάντως και με δικό της 6-0 σερί, ανέβασε για πρώτη φορά το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, με τον Παπανικολάου να σκοράρει με lay-up στον αιφνιδιασμό, κάνοντας το 67-56. Ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για τους Τσέχους, ώστε να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης στο ματς. Η Ελλάδα “κοίταξε” στο φινάλε του ματς και την τελική της διαφορά στο σκορ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται εν τέλει στο +8 για την ελληνική ομάδα, 72-64.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ουόκαπ: «Πρέπει να με… τσιμπήσω για να καταλάβω τι ζω, η μητέρα μου έκλαψε όταν προκριθήκαμε»

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Ουόκαπ, Παπανικολάου και Μήτογλου. Ο Ουόκαπ είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο αρχηγός 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο πάουερ φόργουορντ του Παναθηναϊκού, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Τσεχία, ο Σατοράνσκι είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Μπάλβιν σταμάτησε στους 13 πόντους, μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Πέτερκα πρόσθεσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64.