27/07/2024
Euroleague Top

Έκανε δικό του το πλεονέκτημα έδρας ο Παναθηναϊκός!

Mετά τη Μπολόνια ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR πέρασε νικηφόρα και από το Μόναχο καθώς επικράτησε με 82-75 της Μπάγερν για την 33η αγωνιστική της EuroLeague και βρίσκεται αγκαλιά με τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα.

Oι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο (18-13). Στη συνέχεια αντέδρασαν με τους Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου να δίνουν πολύτιμές λύσεις κάνοντας επιμέρους σκορ 27-18 με αποτέλεσμα να στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR να έχει το προβάδισμα με 40-36.

Oι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης κατά διαστήματα αλλά τα λάθη τους έδιναν το δικαίωμα στη Μπάγερν να επιστρέφει στο ματς. Με το καλάθι του Ναν στην εκπνοή της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελική ευθεία έχοντας το προβάδισμα με 58-54. Ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα του, ο Παναθηναϊκός AKTOR προηγήθηκε με 78-70 στο 38’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ερνανγκόμεζ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82.

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (5), Φρανσίσκο 2, Έντουαρντς 9 (1), Γκιφάι 6 (2), Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 5 (1), Μπολμάρο 11 (1, 7 ασίστ), Λούτσιτς 11 (2), Ιμπάκα 14, Χάρις 2, Μπράνκοβιτς.

Παναθηναϊκος AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 2, Σλούκας 12 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκραντ 7 (1), Ναν 17 (2), Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 14 (2), Μήτογλου 6.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  BOOM: Μετά το Total Show, έρχεται και η Total Euroleague (vid)