27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Της “έκλεισε” το σπίτι και έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε ήδη από το πρώτο ματς το break που έψαχνε στην Βαρκελώνη, αφού νίκησε με 75-77 την Μπάρτσα και πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί σε τρίτο σερί Final Four.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγξε απόλυτα το ματς σε όλη την διάρκειά του. Πιο συγκεκριμένα, έδειξε από νωρίς ότι βρίσκεται σε καλό βράδυ, καθώς προηγήθηκε με 4-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά η ελληνική ομάδα είχε τις απαντήσεις και πήγε με την διαφορά υπέρ της στα αποδυτήρια, 35-44.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Καταλανοί επιχείρησαν εκ νέου να μειώσουν στο σκορ, όμως οι ερυθρόλευκοι έδειξαν συγκέντρωση και χαρακτήρα, διευρύνοντας το προβάδισμά τους ακόμα και στο +13, 47-60. Έκτοτε, είναι γεγονός ότι παρά τις προσπάθειες της Μπαρτσελόνα να διεκδικήσει τη νίκη, ο Ολυμπιακός είχε πάντα τις λύσεος και δεν έδωσε δικαιώματα στην ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου. Παρόλο που οι γηπεδούχοι μείωσαν έως τους δύο πόντους, 67-69, μετά από τρίποντο του Λαπροβίτολα, 3′ και 57″ για το φινάλε, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν πτοήθηκαν, βρήκαν μεγάλα καλάθια με τους Μιλουτίνοφ και Κέιναν και πήραν την σπουδαία νίκη με 75-77 στο Palau Blaugrana, κάνοντας το 1-0 απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

MVP του ματς ήταν ο Πετρούσεφ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακολούθησαν σε απόδοση για τον Ολυμπιακό οι Γκος με 15, Κέιναν με 14 και Φαλ με 11 πόντους. Από μεριάς Ισπανών, Ερνανγκόμεθ και Πάρκερ σκόραραν αμφότεροι από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77.