27/07/2024
Euroleague Top

Αρμάνι – Ολυμπιακός 65-53: Ηττήθηκε σε πολύ κλειστό παιχνίδι στο Μιλάνο

Η Αρμάνι έκανε σεφτέ στην φετινή Euroleague και πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες, έχασε και τον Κάνααν που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, με αποτέλεσμα να περιορίζονται οι λύσεις του στην επίθεση. Η Αρμάνι, από την άλλη, ευτύχησε να έχει σε μεγάλο βράδυ τους Μίροτιτς και Πάνγκος που έβαλαν και μεγάλα σουτ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα τους.

Ακολουθεί η ανάλυση του ματς:

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όπως και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κυριάρχησαν οι άμυνες. Οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, ενώ η πρώτη περίοδος επρόκειτο για μια άτυπη μονομαχία Μίροτιτς και Σίλντς απέναντι σε Νίκολα Μιλουτίνοφ και Ουόκαπ, καθώς οι μεν παίκτες της Αρμάνι είχαν 17 πόντους, ενώ οι δύο ερυθρόλευκοι είχαν 12. Στην ουσία το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό, πράγμα που αποτυπώνεται απόλυτα από το αρκετά χαμηλό σκορ (19-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Και αν μιλήσαμε για χαμηλό σκορ στην πρώτη περίοδο, πού να δείτε και τη συνέχεια. Οι άμυνες ήταν πολύ σκληρές, έπεφταν κορμιά και οι ερυθρόλευκοι βασιζόμενοι κυρίως στο low post παιχνίδι του Μιλουτίνοφ πέρασαν μπροστά στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Ατύχησαν όμως, καθώς ο Κάνααν δεν διαχειρίστηκε τον εκνευρισμό του και αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, δυσχεραίνοντας έτσι ακόμα περισσότερο το ήδη δύσκολο έργο των Πειραιωτών, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του και τον Ουίλιαμς – Γκος.

Αλληλοεξουδετέρωσης συνέχεια και στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους, καθώς οι άμυνες έγιναν ακόμα πιο δυνατές, με τα περιθώρια για σκορ να μειώνονται διαρκώς. Το 13-9 της περιόδου δεν επιδέχεται ιδιαίτερο σχολιασμό και ανάλυση . Ο Πάνγκος πέτυχε επτά πόντους από τους δεκατρείς της ομάδας του, την ξεκολλούσε επιθετικά όταν χρειαζόταν, και αποτέλεσμα αυτού στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά να είναι στο +3 υπέρ των γηπεδούχων (44-41).

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ στη Βουλγαρία: «Στον Ολυμπιακό με ανθρώπους που με σέβονται και με θεωρούν σημαντικό-Μου λείπει η Ευρωλίγκα»

Το τέταρτο και καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο ήταν έτοιμο να ξεκινήσει. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Φαλ (44-45) και έκτοτε έχασε ολοκληρωτικά την επαφή του στο σκορ με την Αρμάνι. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ξεμείνει από λύσεις, η άμυνα της Αρμάνι ήταν αδιαπέραστη, πράγμα που μαρτυρά σε απόλυτο βαθμό η επιθετική συγκομιδή των φιλοξενούμενων στα επόμενα 7:45′, που σκόραραν μόνο 2(!) πόντους, η ομάδα του Μεσίνα από την άλλη βρήκε τα μεγάλα σουτ και, με τον Μίροτιτς να φτάνει τους 20 πόντους με μακρινό σουτ, έκανε το 56-47 και έβαλε ουσιαστικά τέλος στα όνειρα του Ολυμπιακού για το διπλό. Ο πολύ καλός Πάνγκος ανέβασε τη διαφορά στο +14 (65-51), με τον Ουόκαπ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 65-53.

Για τους νικητές MVP ήταν ο Πάνγκος με 16 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Μίροτιτς έβαλε 20. Για τον Ολυμπιακό ο Μιλουτίνοφ ήταν μακράν του δεύτερου ο καλύτερος, με το Σέρβο ψηλό να προσθέτει 15 πόντους.