27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Αναντολού Εφές – Φενέρμπαχτσε 84-89: Μεγάλο διπλό για την Φενέρ

Συνεχίζει αήττητη η Φενέρμπαχτσε στην εποχή Γιασικεβίτσιους. Νίκη για την ομάδα του Λιθουανού και στο “Σινάν Ερντέμ”, με τον Νικ Καλάθη να είναι καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του στον τουρκικό εμφύλιο.

Ιδιαίτερα κλειστή ήταν η πρώτη περίοδος του αγώνα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, χωρίς κάποια να μπορεί να πάρει ουσιαστική διαφορά. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 29-29. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, η Εφές κυριάρχησε και εκμεταλλευόμενη τον εκπληκτικό Οτούρου, πήρε προβάδισμα ακόμα και οκτώ πόντων, 44-36. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πάντως, βρήκε τον τρόπο να μειώσει και να βρίσκεται μόλις πέντε πόντους πίσω στην ανάπαυλα, με 52-47.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ερντέμ Τσαν βρισκόταν μπροστά. Όμως, οι φιλοξενούμενοι, όχι μόνο περιόρισαν τη διαφορά, αλλά προηγήθηκαν για πρώτη φορά, μετά την πρώτη περίοδο, με 68-69 χάρη σε δίποντο του Γκούντουριτς. Το τελευταίο δεκάλεπτο επρόκειτο να είναι καθοριστικό. Έτσι κι έγινε. Οι δύο αντίπαλοι αντάλλασσαν καλάθια για το μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, με τη Φενέρ να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι (78-82), έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα, ένα από τον Ουίλμπεκιν και ένα από τον Καλάθη. Λίγο μετά, ο Παπαγιάννης έβαλε το καλάθι, πήρε και το φάουλ και παρότι αστόχησε στην βολή, έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 82-84. Ο μαγικός Καλάθης έβαλε ακόμα ένα τρίποντο στην επόμενη επίθεση της Φενέρ, έφτασε τους 17 πόντους και έκανε το 82-87 με 28″ για το τέλος, φέρνοντας σε πολύ δύσκολη θέση την Εφές. Ο Ντάουμ αστόχησε σε μακρινό σουτ στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Γκούντουριτς να βάζει τέλος στις όποιες ελπίδες της Εφές, έπειτα από δύο εύστοχες βολές. Το τελικό σκορ, 84-89, διαμορφώθηκε από τον Λάρκιν, έπειτα από δύο βολές του Αμερικανού.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Οριστικά στην Παρτιζάν ο Κάρλικ Τζόουνς - Έληξε το ΝΒΑ out του

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Χέιζ με 24 πόντους και 6 ασίστ. Μυθική εμφάνιση από τον Καλάθη, που σκόραρε 17 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ. Για την γηπεδούχο ομάδα, 28 πόντους είχε ο Σέιν Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 52-47, 68-69, 84-89