27/07/2024
Euroleague Top

“Άλωσε” το Βελιγράδι η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στο «καμίνι» της «Stark Arena» και επικράτησε με σκορ 88-76 της Παρτιζάν φτάνοντας στην 25η νίκη της στην EuroLeague, ενώ πλέον είναι και μαθηματικά πρώτη στην κανονική περίοδο.

Από την άλλη οι Σέρβοι έχασαν σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά τους να προλάβουν τα play in, αλλά έχουν ακόμα ελπίδες.

Το παιχνίδι ήταν μάχη «σώμα με σώμα» σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχώς απαντήσεις και να βρίσκουν λύσεις.

Οι Σέρβοι με τους Καμίνσκι και Αβράμοβιτς, οι Ισπανοί με τους Χεζόνια και Γιαμπουσέλε 25-22 στο 16’ και 48-48 στο 25’.

Στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου η Ρεάλ με τους Καμπάτσο, Χεζόνια, Ταβάρες να δίνουν λύσεις πήρε προβάδισμα 12 πόντων (54-66) και είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση.

Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (56-73 στο 32’) με την Παρτιζάν να μειώνει στους δέκα πόντους, αλλά τους Ισπανούς να φτάνουν στην επικράτηση με το τελικό 76-88.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-33, 54-66, 76-88