27/07/2024
Euroleague

Άλωσε το Μιλάνο η Ζάλγκιρις!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Ζάλγκιρις πέρασε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 83-70 από το Μιλάνο και την έδρα της Αρμάνι.

Το ματς:

Με τον Ουλάνοβας να ξεκινά «καυτός» και να πετυχαίνει 8 μαζεμένους πόντους, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 10-8 στο 5′, ενώ, λίγο αργότερα, το τρίποντο του Λιθουανού και εκείνο του Έβανς έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +4 (12-16) στο 7′. Εκμεταλλευόμενη τα πολλά φάουλ της αντιπάλου, η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε εύκολους πόντους από την γραμμή των βολών στο τελευταίο τρίλεπτο, με αποτέλεσμα να κλείσει μπροστά το δεκάλεπτο με σκορ 19-18.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (27-29). Κάπου εκεί, η Ζαλγκίρις ανέβασε «στροφές» και με τους Έβανς και Χέιζ σε πρώτο πλάνο, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 12-2 για το +12 (29-41), προτού ο Μαόντο Λο μειώσει στο τέλος για το 31-41 του ημιχρόνου.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να διατηρούν με σχετική άνεση μια καλή διαφορά, κρατώντας την ομάδα του Έτορε Μεσίνα χαμηλά στο σκορ. Μάλιστα, προηγήθηκαν ακόμα και με +13 (36-49) στα μέσα του δεκαλέπτου, με την Αρμάνι από την πλευρά της ροκανίζει στο φινάλε τη διαφορά για το 59-52 της περιόδου.