27/07/2024
NBA Top

Άλωσαν τη Βοστώνη οι Χιτ με συγκλονιστικό Μπάτλερ

Με έναν εντυπωσιακό Τζίμι Μπάτλερ, οι Χιτ νίκησαν 123-116 τους Σέλτικς στη Βοστόνη και έκαναν το 1-0 στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Ο Τζίμι Μπάτλερ σημείωσε 35 πόντους, εκ των οποίων οι 20 στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Χιτ πήραν το προβάδισμα στο σκορ – τελειώνοντας την 3η περίοδο με 103 πόντους στο ενεργητικό του (+12 από τους Σέλτικς). Εξαιρετικός ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 20 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Κάιλ Λάουρι, Κέιλεμπ Μάρτιν, Γκέιμπ Βίνσεντ και Μαξ Στρους, οι οποίοι σημείωσαν από 15 πόντους.

Από τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 30 πόντους, αλλά εξαφανίστηκε στην τελευταία περίοδο. Τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Τζέιλεν Μπράουν 22 πόντους και Μάλκολμ Μπρόγκντον 19.