27/07/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Άλμπα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 65-82: Το γερμανικό ντέρμπι βάφτηκε κόκκινο

Η Μπάγερν, σε επίδειξη ανωτερότητας, κατέβαλε την αντίσταση της Άλμπα και πέρασε από το Βερολίνο με 65-82. Ανέβηκε στο 9-13 η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ενώ οι Βερολινέζοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με 4-18.

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Παρότι η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 13-4, η Μπάγερν ισοφάρισε γρήγορα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19.

Στην δεύτερη περίοδο, εμφανίστηκε – σχεδόν – από το πουθενά για την Μπάγερν ο Μπράνκοβιτς. Ο 23χρονος Κροάτης έβαλε 12 πόντους στο διάστημα αυτό και συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε η ομάδα του να ανεβάσει την διαφορά σε επίπεδα 16 πόντων, 23-39. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 30-43 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Ίζραελ Γκονζάλεθ προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε μάλιστα να μειώσει μέχρι και τους πέντε πόντους, 47-52. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βαυαροί έβγαλαν πείσμα και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 4-14, κράτησαν το προβάδισμα και βρέθηκαν στο τέλος της περιόδου μπροστά με 51-66.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Μπάγερν κράτησε τα ηνία στο σκορ και με τον Φρανσίσκο να είναι πραγματικά εντυπωσιακός, κατάφερε να κλειδώσει την νίκη κόντρα στην Άλμπα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μπράνκοβιτς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Φρανσίσκο που πρόσθεσε 14, ενώ στους 13 πόντους σταμάτησε ο Έντουαρντς. Για την Άλμπα, 15 πόντους σκόραρε ο Σπανιόλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Βεζένκοφ: «Πήρα τη σωστή απόφαση-Ήρθα για να πάρουμε την Ευρωλίγκα»