27/07/2024
Euroleague ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 63-88: Στους Γερμανούς το ντέρμπι της ουράς

Η ομάδα του Ίζραελ Γκονζάλεθ μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Βιλερμπάν σε παράσταση για ένα ρόλο και πέρασε με το διπλό από την έδρα της γαλλικής ομάδας, παίρνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην φετινή Euroleague. Στο 4-17 βρίσκονται πλέον και οι δύο ομάδες.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κλειστό. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, χωρίς κάποια εκ των δύο να καταφέρνει να πάρει σημαντική διαφορά. Το 37-41 της ανάπαυλας άφηνε πολλά περιθώρια και στις δύο αντιπάλους για το δεύτερο μέρος.

Η Άλμπα όμως, αποφάσισε να μην επιτρέψει στην Βιλερμπάν να μείνει στην διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν, αρχής γενομένης από την τρίτη περίοδο, να προηγηθούν με 15 πόντους, 43-58 και επί της ουσίας έκαναν πολύ δύσκολο το έργο των Γάλλων. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η Άλμπα ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά και συνέτριψε την Βιλερμπάν, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 63-88.

MVP του αγώνα ήταν ο Ουέτζελ με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. 13 πόντους σκόραρε επίσης ο Στέρλινγκ Μπράουν. Για την Βιλερμπάν, από 12 πόντους είχαν οι Λι και Καχούντι.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-41, 50-62, 63-88

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  BOOM: Μετά το Total Show, έρχεται και η Total Euroleague (vid)