27/07/2024
Euroleague ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Βαλένθια – Βιλερμπάν 69-98: Διά περιπάτου η εντυπωσιακή Βιλερμπάν – Οριστικά εκτός 10άδας η Βαλένθια

Η Βαλένθια έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για πρόκριση στα play-in της Ευρωλίγκα. Η Βιλερμπάν δεν είχε τίποτα να χάσει και με μία μοναδική παράσταση πέρασε με το επιβλητικό 69-98 από την La Fonteta και γκρέμισε τις όποιες ελπίδες της ισπανικής ομάδας, που αποκλείστηκε και μαθηματικά, μετά την αποψινή ήττα.

Το ματς

Η Βιλερμπάν μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι από το ξεκίνημα του ματς. Η ομάδα του Πιερίκ Πουπέ ήταν εξαιρετική και παίζοντας σωστό μπάσκετ, έχτισε διψήφιες διαφορές ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (17-27). Η Βαλένθια πάντως, είχε τις λύσεις και με επιμέρους σκορ 12-2 ισοφάρισε σε 29-29 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Χάρπερ, αφού ο Αμερικάνος έβαλε τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Η συνέχεια ωστόσο, ανήκε στους φιλοξενούμενους. Με τους Ντε Κολό και Τόμας να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της ομάδας, η Βιλερμπάν ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμά της, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 38-52.

Εξίσου – αν όχι περισσότερο – εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης για την Βιλερμπάν. Με αδιανόητο 17-0 σερί σε τεσσεράμισι λεπτά, οι Γάλλοι εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +31, 38-69, βάζοντας επί της ουσίας ταφόπλακα στις ελπίδες της Βαλένθια για νίκη στο αποψινό ματς. Έκτοτε και με τα υπόλοιπα 15 λεπτά να έχουν γίνει επί της ουσίας διαδικαστικά, δεν άλλαξε κάτι, με το ματς να ολοκληρώνεται εν τέλει στο 69-98.

Για τους νικητές, 21 πόντους σκόραρε ο Λοβέρν, 19 πρόσθεσε ο Ντε Κολό, ενώ στους 13 πόντους σταμάτησαν οι Τόμας και Πάρις Λι. Για την Βαλένθια, 18 πόντους έβαλε ο Κρις Τζόουνς.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  «Το ρόστερ έχει κλείσει» - Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ξεκαθάρισε τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-52, 45-79, 69-98.