Eurocup Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Προμετέι – Άρης 95-67: Συντριβή και οδυνηρός αποκλεισμός για τον Άρη

Ο Άρης ήταν αγνώριστος, η Προμετέι έκανε σμπαράλια την άμυνά του και τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Eurocup. Έτσι, η ουκρανική ομάδα θα αντιμετωπίσει την γαλλική Μπουργκ στην προημιτελική φάση του θεσμού.

Το ματς

Μόλις πέντε λεπτά άντεξε ο Άρης στην πίεση της Προμετέι. Παρότι οι – τυπικά – γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς πήραν προβάδισμα με 10-2, η ελληνική ομάδα είχε την απάντηση και με 2-8 επιμέρους σκορ, μείωσε σε 12-10. Από εκεί και έπειτα, οι Ουκρανοί κυριάρχησαν απόλυτα στην αναμέτρηση. Με τους Κλαβέλ και Μπάλβιν να σκοράρουν στην επίθεση, η ομάδα του Ρόνεν Γκίντζμπουρκ έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά, 28-17.

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο κατηφορική για τον Άρη. Η Προμετέι έκανε ό, τι ήθελε στην επίθεσή της, στην άμυνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες και με τον πρώην παίκτη του Προμηθέα, τον Κλαβέλ, να φτάνει ήδη τους 16 πόντους στο πρώτο μέρος, κατάφερε να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα έως και το +21 (48-27 και 51-30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 51-32.

Στο ίδιο μήκος κύματος βρέθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Αγκάντα, Μπάλβιν και Τατσένκο πήραν την σκυτάλη από τον Κλαβέλ και με τον Άρη να είναι έρμαιο των διαθέσεών τους, αύξησαν και άλλο τη διαφορά, έως και το +26 (74-48), με την περίοδο να κλείνει εν τέλει στο 74-50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο και μοιραία γνώρισε την ήττα, που σημαίνει και τον αποκλεισμό της από τα προημιτελικά του Eurocup.

MVP του ματς ήταν ο Μπάλβιν με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ. Εξαιρετικοί για τους νικητές ήταν επίσης οι Κλαβέλ, Τατσένκο και Αγκάντα με 16 πόντους έκαστος, ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε ο Μαρτς. Από πλευράς Άρη, ο μοναδικός διασωθείς από το αποψινό… ναυάγιο ήταν ο Χάρελ με 20 πόντους. 13 πόντους έβαλε ο Τολιόπουλος με μόλις 1/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-32, 74-50, 95-67