27/07/2024
Basketball Champions League Top

Πρεμιέρα με σαρωτική νίκη και ρεκόρ για τον Προμηθέα!

Ιδανική αρχή έκανε ο Προμηθέας στο Basketball Champions League της φετινής σεζόν, καθώς νίκησε στην Πάτρα την τσέχικη Οπάβα με την… αστρονομική διαφορά των 49 πόντων και το σκορ 115-66! Οι 115 πόντοι που σκόραρε η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας είναι οι περισσότεροι στην ιστορία των ελληνικών συμμετοχών σε διοργάνωση της FIBA!

Ο Προμηθέας από την αρχή του ματς επέβαλλε τον ρυθμό του και με τους Λίνο Χρυσικόπουλο, Αντώνη Κόνιαρη και Άρτουρς Κούρουκς να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο ξέφυγε με 20-9 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Όσο τα λεπτά κυλούσαν η ομάδα της Πάτρας έβρισκε και καλύτερο ρυθμό και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χρυσικόπουλου η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (56-24) 3’ και 26’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με την διαφορά να αγγίζει τους 40 πόντους και σκορ 65-27 μετά από τρίποντο του Χάντερ Χέιλ με 33’’ να απομένουν για την λήξη.

Η διαφορά έφτασε τους 40 λίγο μετά το πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους με καλάθι του Αντώνη Καραγιαννίδη (69-29) και έφτασε τους 48 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Άντονι Κάουαν (88-40).

Η μέγιστη τιμή που έφτασε η διαφορά ήταν οι 53 πόντοι και σημειώθηκε για πρώτη φορά στο ματς στο 35’ με καλάθι του Χάιμε Ετσενίκε.

Κορυφαίοι του Προμηθέα ήταν οι Κρις Κόφεϊ (16 πόντοι), Άντονι Κάουαν (15 και 6 ασίστ), χωρίς να υστερήσει κανείς φυσικά.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 7 (1), Χρυσικόπουλος 11 (2), Ετσενίκε 8, Κούρουτς 14 (3), Χέιλ 12 (2), Ρέινολντς 12 (3), Κάουαν 15 (2), Πλώτας 6, Μπαζίνας 10 (2), Πρέκας, Κόφι 16 (1), Καραγιαννίδης 4.

ΟΠΑΒΑ (Τσούνεκ): Φάρσκι 6 (2), Κουρίλ 5 (1), Πέτσατσεκ 16 (3), Πουρσλ 10 (1), Σλάβικ 3, Γκνιάντεκ 2, Τζουρέτσκα 7 (1), Μόκραν 7 (1), Σιρίνα 7 (1), Σβαντρίλικ 3 (1).