17/05/2024
Basket League Top ΕΛΛΑΔΑ

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 97-85: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε κόντρα στον ΠΑΟΚ, όμως το 29-17 στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στους πράσινους που δεν εντυπωσίασαν.

Περιληπτικά, στο πρώτο μέρος ήταν ο ΠΑΟΚ που κυριάρχησε. Ο Δικέφαλος προηγούταν στη μεγαλύτερη διάρκειά του, έχτισε διαφορά ακόμα και εννέα πόντων (17-26, 20-29 και 27-36), όμως ο Κέντρικ Ναν κρατούσε τον Παναθηναϊκό, με 14 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν ισόπαλο, έπειτα από τρίποντο buzzer beater του Μπελιάουσκας.

Στην τρίτη περίοδο το τριφύλλι ήταν απολαυστικό. Με τους Μήτογλου και Ναν να κυριαρχούν στην επίθεση και με τον Σλούκα να είναι αρκετά καλός επίσης, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ακόμα και δεκαέξι πόντων (66-50), με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 74-62. Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού μείωσαν στους δύο (82-80), όμως η ποιότητα των Σλούκα, Βιλντόσα και Ναν ήταν καθοριστική για τη νίκη του Παναθηναϊκού με το τελικό 97-85.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Μήτογλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Δεύτερο σερί παιχνίδι με πάνω από 20 πόντους για τον Ναν, με τον Αμερικάνο σταρ να σταματάει στους 21. 11 πόντους έβαλε Σλούκας, ενώ ο αρχηγός της ομάδας μοίρασε και 9 ασίστ. Για τον ΠΑΟΚ, 18 πόντους είχε ο Άλστον, ενώ ο Φρίντρικσον σκόραρε 15 και μοίρασε 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Αδιανόητο Πανευρωπαϊκό ρεκόρ από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού: Sold out με 11.200 διαρκείας σε 20 ώρες!