Totalbasket Blog ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ VTB League Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Ούνιξ
VTB League

Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Ούνιξ

Σε ένα δραματικό ματς, η Ούνιξ νίκησε 90-88 στο Κουμπάν τη Λοκομοτίβ κι έκανε το 3-1 στους τελικούς της VTB League.

Η Ούνιξ Καζάν νίκησε στην παράταση 90-88 (κ.α. 81-81) τη Λοκομοτίβ στο Κουμπάν στον τέταρτο τελικό της VTΒ League κι έκανε το 3-1, οπότε με νίκη στον πέμπτο αγώνα την ερχόμενη Τρίτη στην έδρα της θα κατακτήσει τον τίτλο, ειδάλλως οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν σε έκτο ματς ξανά στο Καζάν.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +16 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως τα επιμέρους σκορ της Λοκομοτίβ σε τρίτη και τέταρτη περίοδο οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου το 9-7 επιμέρους της Ούνιξ της χάρισε το ροζ φύλλο.

Πρωταγωνιστές σε αυτό ήταν οι Μέικον με 23, Ρέινολντς με 18, Λαμπεϊρί με 17, Χάντερ με 16 και Ράιτ με 13 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, πρωταγωνιστές ήταν οι Χόρτον με 23, Μπάρφορντ με 22 και Παρσέλ με 16 πόντους.