Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Euroleague Ηττήθηκε με κάτω τα χέρια ο Παναθηναϊκός στην Πόλη
Euroleague Top

Ηττήθηκε με κάτω τα χέρια ο Παναθηναϊκός στην Πόλη

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα με τη Φενέρ, βρέθηκε πίσω μέχρι και με 25 πόντους διαφορά και τελικά γνώρισε μία πολύ εύκολη ήττα (83-69) για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν σε σχεδόν κανένα σημείο του αγώνα να δείξουν θετικό πρόσωπο και ηττήθηκαν εύκολα με σκορ 83-69, πέφτοντας στο 1-2 στην Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβαίνει στο 2-1.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή ανήμπορος να ακολουθήσει τη Φενέρ, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να τρέξουν και να ανανεώσουν επιθέσεις. Από νωρίς, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (27-19), ενώ οι Τούρκοι έφτασαν μέχρι και στο +25 (72-47). Ο ρυθμός έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, γι’ αυτό και το προβάδισμα της Φενέρ μειώθηκε σε πιο χαμηλά επίπεδα.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα, με Μότλεϊ και Σλούκα να διαμορφώνουν το 4-4, πριν ο Λεσόρ σκοράρει για το 4-6 και ο Μότλεϊ ισοφαρίσει με κάρφωμα σε 6-6. Μετά από συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού, ο Πιέρ με δικό του κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 8-6, ενώ ο Γκούντουριτς σκόραρε για τρεις γράφοντας το 11-6. Η έλλειψη συγκέντρωσης των «πράσινων» συνεχιζόταν, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 17-8 από τρίποντα Καλάθη και Γκούντουριτς, πριν ο Χέιζ-Ντέιβις γράψει το 19-8. Ο Μότλεϊ ξαναπήρε τη σκυτάλη, με συνεχόμενους πόντους για το 23-8. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με λέι απ του Καλάθη για το τριπλ σκορ 27-9.

Ο Γκάι με το «καλημέρα» της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 27-12, με τον Μπιμπέροβιτς να απαντάει για το 30-12. Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού μπήκε… καυτός και έβαλε άλλους 7 πόντους, μειώνοντας σε 33-19 μετά το τρίποντο του Παπαγιάννη. Ο Γκραντ με δύσκολο καλάθι έριξε τη διαφορά στους 12 (33-21), όμως ο Γουίλμπεκιν έβαλε μεγάλο σουτ για το 36-21. Ο Γκάι ήταν ασταμάτητος κι έβαλε νέο τρίποντο, μειώνοντας σε 36-26. Ο Παπαγιάννης έδωσε ανάσα στη Φενέρ με τρίποντο για το 39-26, ενώ ο Αντετοκούνμπο έκανε αχρείαστο αντιαθλητικό και το σκορ πήγε στο 40-26. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-28.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Χέιζ-Ντέιβις σκόραρε για τρεις, γράφοντας το 46-30, ενώ ο Μότλεϊ με βολές διαμόρφωσε το +18 (48-30). Ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε εντυπωσιακά, όμως ο Γκούντουριτς απάντησε (50-32) και ο Μότλεϊ διαμόρφωσε το πρώτο +20 της αναμέτρησης (52-32). Η διαφορά συνέχισε να ξεφεύγει, με τον Μότλεϊ να κάνει ματσάρα και να γράφει το 58-34. Μαντζούκας και Γκραντ προσπάθησαν να μειώσουν στο 60-40, όμως ο Καλάθης απάντησε με τρίποντο για το 63-40. Ο Βιλντόσα με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο 63-45, όμως η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 67-45.

Ο Παπαγιάννης έβαλε τρίτο τρίποντο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, γράφοντας το 72-47 και καθιστώντας διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς η διαφορά είχε ξεφύγει. Ο Μαντζούκας μείωσε σε 72-52 με τρίποντο, ενώ ο Βιλντόσα έγραψε το 72-54. Ο Λεσόρ έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο κοντά με δύσκολο λέι απ για το 72-58. Ο Μαντάρ έβαλε συνεχόμενους πόντους για το 76-60 και καθάρισε το ματς, με τη Φενέρ να παίρνει εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69