Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Basketball Champions League ΑΕΚ: Ένωση από ατσάλι νίκησε τη Λούντβιγκσμπουργκ με καταπληκτικό Κουζμίνσκας
Basketball Champions League Top

ΑΕΚ: Ένωση από ατσάλι νίκησε τη Λούντβιγκσμπουργκ με καταπληκτικό Κουζμίνσκας

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, καθώς η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, αν και βρέθηκε να χάνει με δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο (44-54), βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, γύρισε στο ματς και πήρε το σπουδαίο αυτό αποτέλεσμα με 84-79.

Το παιχνίδι, μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν πολύ κλειστό, με καμία από τις δύο ομάδες να μη καταφέρνει να πάρει διαφορά στο σκορ. Η γερμανική ομάδα όμως, βρήκε την ευκαιρία και πήρε διψήφιο προβάδισμα, έμεινε μπροστά στο σκορ ακόμα και στην τέταρτη περίοδο, αλλά ένα επιμέρους σκορ 20-7 της ΑΕΚ, από το 64-72 και έπειτα, έδωσε στους κιτρινόμαυρους τη νίκη.

Για την ΑΕΚ ο καλύτερος ήταν πάλι ο Κουζμίνσκας με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, με το Λιθουανό να δίνει συνέχεια στις πολύ καλές του εμφανίσεις, μετά και το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τίλμαν, ΜάκΛεμορ και Χολ με 14, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τη Λούντβιγκσμπουρκ ο Γκρέιβς έκανε πολύ καλή εμφάνιση στα όρια του triple double με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αλλά δεν αρκούσαν στην ομάδα του για τη νίκη.