27/07/2024
Basket League Top

Άνετο πέρασμα του Περιστερίου bwin από το Λαύριο

Τις 12 νίκες στη Stoiximan Basket League έφτασε το Περιστέρι bwin καθώς επιβλήθηκε με 86-64 του Λαυρίου Megabolt για τη 18η αγωνιστική και διατηρήθηκε μόνο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα ανέβασαν την απόδοση τους έχοντας 10/24 τρίποντα (41%) και 21 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους Μίτρου-Λονγκ είχε 14 πόντους και ο Τζόε Ράγκλαντ με 13. Από το Λαύριο Megabolt Γκόντικας και Θόρντον είχαν από 12 πόντους.

To Λαύριο Megabolt ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση κι εκμεταλλεύτηκε τα επτά λάθη που έκαναν οι παίκτες του Περιστερίου bwin στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-12 στο 8’, έπειτα από καλάθι του Κώστα Γόντικα που έδινε πολλές λύσεις στην επίθεση. Οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη έπιασαν τόπο καθώς οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 7-0 μειώνοντας στον έναν (20-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Το Περιστέρι bwin βελτίωσε την άμυνα του οδηγώντας σε λάθη του γηπεδούχους, με συνέπεια να βρει λύσεις στο transition και να πάρει προβάδισμα με 24-22 στο 13’. Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-5, με συνέπεια να προηγηθούν 30-25. Με τον Τζόε Ράγκλαντ να δίνει λύσεις η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάει στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 38-34.

Mε σαφώς διαφορετική προσέγγιση μπήκε στην επανάληψη το Περιστέρι bwin με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-36) στο 23’ με τρίποντο του Λοβ. Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έφταναν πιο κοντά στον στόχο τους από τη στιγμή που περιόρισαν τους παίκτες του Λαυρίου Μegabolt. Το 68-49 στο 34’ ουσιαστικά άνοιξε τον δρόμο στο Περιστέρι bwin για να φτάσει στην επικράτηση χωρίς ν’ ανησυχήσει στον χρόνο που απέμενε.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Γιαννακόπουλος: «Έχει χαθεί προ πολλού το όριο, βέβαιος ότι πολιτική ηγεσία και θεσμοί θα παρέμβουν εμφατικά»

δεκάλεπτα: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86