Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Euroleague Ρεάλ Μαδρίτης – Βίρτους Μπολόνια 100-74: Έτρεχε με 100 και διέσυρε την Βίρτους
Euroleague

Ρεάλ Μαδρίτης – Βίρτους Μπολόνια 100-74: Έτρεχε με 100 και διέσυρε την Βίρτους

Ποιος θα τη σταματήσει; Η ομάδα του Τσους Ματέο συνεχίζει την αήττητη πορεία της στην φετινή Euroleague, με έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες, με το ερώτημα πλέον να είναι αν θα υπάρξει ομάδα που θα μπορέσει να νικήσει τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Επίδειξη δύναμης για την Ρεάλ. Η ισπανική ομάδα αντιμετώπισε δυσκολίες από την Βίρτους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (26-27), αλλά όταν η μηχανή ζεστάθηκε για τα καλά, η ιταλική ομάδα βρέθηκε να κυνηγάει και έμοιαζε να είναι απλά έρμαιο στις διαθέσεις των γηπεδούχων. Το 27-10 της δεύτερης περιόδου και το επακόλουθο 53-37 στο ημίχρονο, έμοιαζε να είναι καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε ακόμα και πάνω από τους 20 για τους Μαδριλένους, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να φαίνεται ανήμπορη να αντιδράσει. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, παρόλο που μείωσε σε 70-58 και έδειχνε να έχει σφυγμό, τελικά “παραδόθηκε” στην ανωτερότητα και την ποιότητα της Ρεάλ, η οποία τελικά πήρε τη νίκη με 26 πόντους (100-74).

Για τους νικητές κυριάρχησαν οι Καμπάτσο με 18 πόντους και 11 ασίστ, 17 έβαλε ο Ταβάρες και 16 ο Γιαμπουσέλε, με αμφότερους τους δύο ψηλούς να μαζεύουν από επτά ριμπάουντ. Για την ιταλική ομάδα 15 πόντους είχε ο Μάρκο Μπελινέλι.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 53-37, 68-51, 100-74