Totalbasket Blog ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Liga Endesa Πέρασε και από την Μπασκόνια η… ακούραστη Ρεάλ Μαδρίτης! (vid)
Liga Endesa VIDEO

Πέρασε και από την Μπασκόνια η… ακούραστη Ρεάλ Μαδρίτης! (vid)

Παρά το γεγονός πως προερχόταν από τη ματσάρα των τεσσάρων παρατάσεων με την Εφές, η Ρεάλ, όχι μόνο δεν έβγαλε σημάδια κόπωσης, αλλά, πέρασε και με το εντυπωσιακό 99-83 από την έδρα της Μπασκόνια!

Δεν καταλαβαίνει ούτε από κόπωση, ούτε από έδρες, η φετινή Ρεάλ Μαδρίτης!

Λίγες μόνο ώρες μετά την απίστευτη νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές, σε ένα ιστορικό ματς που διήρκεσε τρεις ώρες και κρίθηκε στην τέταρτη παράταση (!), η ομάδα του Τσους Ματέο, όχι μόνο δεν έβγαλε σημάδια κούρασης, αλλά, πέρασε με το επιβλητικό 99-83 από την «Fernando Buesa Arena» και την έδρα της Μπασκόνια για τη 17η αγωνιστική της ACB!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, η «μερένχες» επέβαλαν το ρυθμό τους έχοντας το πάνω χέρι στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας έτσι με σχετική άνεση στη 16η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γιαμπουσέλι με 23 πόντους, ενώ, από κοντά ακολούθησαν και οι Μούσα (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Καμπάτσο (18 πόντοι, 4 ασίστ).

Για τους Βάσκους, την έκτη ήττα τους στα εννέα τελευταία παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις, ξεχώρισαν οι ΜακΙντάιρ (16 πόντοι) και Μονέκε (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ), με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να μένει στα… ρηχά με μόλις 3 πόντους και 2 ριμπάουντ σε σχεδόν 11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-35, 43-51, 66-73, 85-99.