Totalbasket Blog ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ Euroleague Ολυμπιακός – Μπασκόνια 74-75: Νίκη με υπογραφή Μακιντάιρ
Euroleague Top

Ολυμπιακός – Μπασκόνια 74-75: Νίκη με υπογραφή Μακιντάιρ

Μεγάλη νίκη για την Μπασκόνια στο Σ.Ε.Φ. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, αν και είχε προβάδισμα ακόμα και 18 πόντων, χρειάστηκε το μεγάλο σουτ του Μακιντάιρ για να πάρει τη νίκη επί του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 20-9 στην πρώτη περίοδο και έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους είχαμε ολικό blackout για τους γηπεδούχους. Οι Βάσκοι κυριάρχησαν και με επιμέρους σκορ 8-30 προηγήθηκαν για 18 πόντους (32-50), με τη διαφορά αυτή να αποτελεί τη μεγαλύτερη για την ισπανική ομάδα στο παιχνίδι. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 35-50 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα… βουνό να ανέβει στη συνέχεια του ματς.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ανακάμψουν και γύρισαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς βρίσκονταν μόνο επτά πόντους πίσω στο τέλος της περιόδου (60-67).

Η τέταρτη και καθοριστική τελευταία περίοδος ήταν πολύ κλειστή, με πολύ χαμηλό σκορ (14-8). Η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 72-71 και 74-73, όμως η Μπασκόνια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Μακιντάιρ με πολύ δύσκολο σουτ να διαμορφώνει το τελικό 74-75 υπέρ της ομάδας του. Έτσι, οι δύο ομάδες είναι πλέον ισόβαθμες με 3-4 ρεκόρ αμφότερες.

Για τους νικητές, Μονέκε με 20 πόντους και Σεντεκέρσκις με 12 και 13 ριμπάουντ ήταν οι πολυτιμότεροι. Για τον Ολυμπιακό, οι 23 του Κάνααν και οι 22 του Πίτερς δεν έφταναν για την τέταρτη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75