28/03/2024
Liga Endesa VIDEO

Με σούπερ Μίροτιτς το 1-0 η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 84-74 της Βαλένθια και έκανε το 1-0 στη σειρά, με τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, πετυχαίνοντας 27 πόντους.

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 84-74 της Βαλένθια και ξεκίνησε με το δεξί στα playoffs της Liga Endesa.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 18-16 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 40-37 υπέρ των «μπλαουγκράνα». Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 29-18 έφτασε στο 69-55, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Εντέλει, έφτασε στη νίκη με 84-74.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μίροτιτς με 27 πόντους, ενώ 18π. και 8 ασίστ είχε ο Τζόουνς για τις «νυχτερίδες». Το επόμενο ματς θα διεξαχθεί στις 2 Ιουνίου στην έδρα της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 40-37, 69-55, 84-74.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Παράπονα Ερνανγκόμεθ: «Θα ήθελα παραπάνω χρόνο, έπαιξα μόνο σε ένα ματς πάνω από 30 λεπτά» (vid)