29/03/2024
Elite League Top

Επιστρέφει ως πρωταθλητής το Μαρούσι!

Το Μαρούσι επιβλήθηκε 76-73 του Τρίτωνα στον τελικό του Final 4 της Elite League.

Θριαμβευτικά επιστρέφει στην Basket League το Μαρούσι. Στον τελικό των… ευτυχισμένων, αφού η άνοδος είχε επιτευχθεί και για τους δύο νικητές των ημιτελικών του Σαββάτου, επιβλήθηκε 76-73 του Τρίτωνα σε ένα ματς-θρίλερ στο κλειστό των Λιοσίων.

Νίκος Καμαριανός και Γιάννης Μιχαλούτσος είχαν από 16 πόντους, με τον τελευταίο να πετυχαίνει καθοριστικούς πόντους στο φινάλε. Αποβλήθηκε ο Γιώργος Σκαραφίγκας στο τρίτο δεκάλεπτο και το Μαρούσι είχε στον πάγκο την Βασιλεία Γκουζίνη, που έγινε η πρώτη γυναίκα που καθοδηγεί ομάδα της κατηγορίας και την οδηγεί σε τίτλο. Κώστας Κουφόπουλος με 18 και Παναγιώτης Τσάμης με 15 πόντους ξεχώρισαν από τον Τρίτωνα που φωνάζει για εκπρόθεσμο τρίποντο που έκανε το 70-74.

Το ματς

Τα δύο σερί τρίποντα του Καμαριανού χάρισαν μια δυναμική εκκίνηση στο παιχνίδι στο Μαρούσι, που προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με διπλό σκορ (7-14) και έφτασε στο +9 με «βόμβες» Μιχαλούτσου και Καψαλού, 13-22. Ο Ξύδας έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +11, 16-27, με απίθανο σουτ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, ενώ με τον αρχηγό του σε μεγάλα κέφια, το Μαρούσι εκτόξευσε τη διαφορά στους δεκαπέντε, 16-31 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Τρίτων παίρνοντας σκορ από Καμπερίδη και Τσάμη πλησίασε στους δέκα (26-36), αλλά πληγώθηκε από τα φάουλ του Μανοΐλοβιτς που στην ίδια φάση τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή κι έφτασε τα τέσσερα. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (36-49) έχοντας 8/15 τρίποντα.

Ο Τρίτων επέστρεψε πιο αποφασιστικός από τα αποδυτήρια και με τρίποντα του Κουφόπουλου έριξε τη διαφορά στους οκτώ (41-49) και στους πέντε (47-52). Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και 3:47 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο τελικός ήρθε σε απόλυτη ισορροπία, 54-54. Ο Γιώργος Σκαραφίγκας αποβλήθηκε 3:13 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με δύο απανωτές τεχνικές ποινές διαμαρτυρόμενος για φάουλ στον Καμαριανό (με την Βασιλεία Γκουζίνη να τον αντικαθιστά) και ο Κουφόπουλος με μια βολή έδωσε προβάδισμα στον Τρίτωνα (55-54). Με φοβερή δουλειά του Τσάμη σε άμυνα κι επίθεση η ομάδα των Σεπολίων έφτασε στους επτά (63-56) και έκλεισε το δεκάλεπτο με 64-58 έχοντας επί μέρους σκορ 28-9 στη συγκεκριμένη περίοδο!

Στασινός αρχικά και Μανοΐλοβιτς λίγο μετά αποχαιρέτησαν με πέντε φάουλ εκατέρωθεν, με το Μαρούσι να ισοφαρίζει με τρίποντο του Ξύδα, 64-64. Με τέσσερις σερί πόντους του Μιχαλούτσου, το προβάδισμα άλλαξε ξανά, 64-68, ενώ διατηρήθηκε στο +4 με το απίθανο buzzer-beater του Ξύδα με ταμπλό (67-71). Στα 100’’ πριν το τέλος ο Ζαραϊδώνης έφερε το ματς στον πόντο (70-71), ενώ ο Μιχαλούτσος με τρίποντο που φάνηκε να είναι εκτός χρόνου έγραψε το 70-74. Ο Μάιερς μείωσε με τρίποντο στο 73-74, αλλά ο Μιχαλούτσος με δύο βολές έκανε το 73-76 και το τρίποντο του Μάιερς δεν βρήκε στόχο στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 16-27, 36-49, 64-58, 73-76