Totalbasket Blog ΕΛΛΑΔΑ Basket League Αέρας ο Ολυμπιακός στην Πυλαία και την Κυριακή σφραγίζει τους τελικούς
Basket League Top

Αέρας ο Ολυμπιακός στην Πυλαία και την Κυριακή σφραγίζει τους τελικούς

Ένας κυρίαρχος Ολυμπιακός νίκησε άνετα 97-77 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, για το 2-0 στους ημιτελικούς της Basket League, στο πρώτο του ματς μετά το Final Four του Κάουνας.

Το ματς
Με τους Ρένφρο, Μαργαρίτη, Σαλούστρο, Φράνκε και Ράιλι ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Λούντζη και Γουόκαπ. Ο Ολλανδός άρχισε «ζεστός» και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (8-5), με τους Βεζένκοφ και Φαλ να απαντούν με σερί 7-0 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στο +4 (8-12). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το δικό τους 8-0, που τους έστειλε στο +4 (16-12), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ για το προσπέρασμα (16-17), με τον ρυθμό του ματς να παραμένει υψηλός και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά (21-24), χάρη σε τρίποντο του Σλούκα στο τέλος.

Αρκετά «θερμό» ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου με μία «κοκορομαχία» ανάμεσα σε Φράνκε και Λαρεντζάκη. Αυτό, βοήθησε περισσότερο τον Ολυμπιακό, ο οποίος όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμά του, αλλά με τους ΜακΚίσικ και Μπολομπόι πήγε στο +11 (26-37), στο 14’. Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να δυσκολεύεται πολύ επιθετικά, με τα τρίποντα του Σλούκα να στέλνουν την ομάδα του Πειραιά στο +16 (29-45), στο 16’. Με την επιστροφή του Φράνκε, ο «δικέφαλος του βορρά» βρήκε σκορ, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατηρούσαν τον δικό τους εξαιρετικό ρυθμό, για το +20 (34-54), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Ολυμπιακός έριξε… στροφές, με τον Ράιλι να διαμορφώνει το 41-56 του πρώτου ημιχρόνου.

Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκαν οι Φράνκε και Ράιλι, με τον ΠΑΟΚ να κάνει επιμέρους σκορ 6-1 (47-57), στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους με τους και απάντησαν με τους Βεζένκοφ και Γουόκαπ ένα δικό τους 2-12, για το νέο +20 (49-69), στο 25’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο του ματς με τους Σλούκα και ΜακΚίσικ να επιστρέφουν και να στέλνουν τη διαφορά στο +24 (51-75), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και ο Χαντς μείωσε (61-79), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα απανωτά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν σερί 6-0 από Χαντς και Σάιμπερτ στον ΠΑΟΚ (67-79), στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, με τους «ερυθρόλευκους» όμως να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση χάρη στην άμυνά τους και με πολυφωνία στην επίθεση να ξεφεύγουν στο +21 (71-92), στο 38’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 77-97.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97